Parc Argae Caerdydd

Locks Rd, CF10 4LY, Cardiff, Wales
Albums | Create event

Description

Úžasný park so športovými a detskými ihriskami priamo pri Cardiff Bay.

Je tu jednoznačná téma športu. Môžete si zacvičiť na strojoch v outdoor posilňovni, hrať basketbal, alebo jazdiť v skate parku. Je tu aj malá lezecká stena pre deti.

Deti budú určite mať radosť z vynikajúceho ihriska, ktoré má samozrejme preliezky, šmykľavku a je celé postavené na pieskovom povrchu.

Celý park je prístupný cez cyklotrasu, alebo obyčajne peši z oboch strán od Atlantic Wharf aj od oblasti Penarth. Autobusová zastávka je ďaľej od spotu na Porth Tiegr smerom do centra mesta.

Bus stop is a bit further in Porth Teigr towards the city centre.

Transport

Doctor Who Experience Baycar
East Bute Street 8
Roath Lock Baycar

Statuses

Spot Parc Argae Caerdydd has not added any status.

Reviews

SPOTS YOU MAY LIKE
This park is divided into two parts where in one of them you will find benches to relax on and a fenced dog area to walk and play with your dog. The other part includes children's playground with nice jungle gyms and other elements for kids to play on. There is also a...
A busy market in central London which arose from a debt. This market's history is reaching 400 years, and it all rose from a debt of king Charles II. He payed his debt in form of a charter for a street in order to set up a market by a merchant. Today the market is usually...